Ubuntu 20.04

نحوه راه اندازی خطوط لوله یکپارچه سازی مداوم در Jenkins در اوبونتو 20.04

معرفی

جنکینز یک سرور اتوماسیون متن باز است که برای خودکارسازی وظایف فنی تکراری درگیر در یکپارچه سازی و تحویل مداوم نرم افزار طراحی شده است. با یک اکوسیستم قوی از پلاگین ها و پشتیبانی گسترده، جنکینز می تواند مجموعه متنوعی از بارهای کاری را برای ساخت، آزمایش و استقرار برنامه ها مدیریت کند.

در راهنماهای قبلی، ما جنکینز را روی سرور اوبونتو 20.04 نصب کردیم و جنکینز را با SSL با استفاده از یک پراکسی معکوس Nginx پیکربندی کردیم. در این راهنما، نحوه راه‌اندازی Jenkins را برای آزمایش خودکار یک برنامه زمانی که تغییرات به یک مخزن منتقل می‌شوند، نشان خواهیم داد.

برای این آموزش، ما Jenkins را با GitHub ادغام خواهیم کرد تا زمانی که کد جدید به مخزن فرستاده می شود، جنکینز مطلع شود. وقتی جنکینز مطلع شد، کد را بررسی می‌کند و سپس آن را در کانتینرهای Docker آزمایش می‌کند تا محیط آزمایشی را از دستگاه میزبان جنکینز جدا کند. ما از یک نمونه برنامه Node.js برای نشان دادن نحوه تعریف فرآیند CI/CD برای یک پروژه استفاده خواهیم کرد.

پیش نیازها

برای پیروی از این راهنما، به یک سرور اوبونتو 20.04 با حداقل 1G RAM که با نصب ایمن جنکینز پیکربندی شده باشد، نیاز دارید. برای ایمن سازی مناسب رابط وب، باید یک نام دامنه به سرور جنکینز اختصاص دهید. برای یادگیری نحوه تنظیم Jenkins در قالب مورد انتظار، این راهنماها را دنبال کنید:

 • نحوه نصب جنکینز در اوبونتو 20.04
 • نحوه نصب Nginx در اوبونتو 20.04
 • چگونه Nginx را با Let’s Encrypt در اوبونتو 20.04 ایمن کنیم
 • نحوه پیکربندی جنکینز با SSL با استفاده از پروکسی معکوس Nginx

برای کنترل بهتر محیط آزمایش خود، آزمایش های برنامه خود را در کانتینرهای Docker اجرا می کنیم. پس از راه‌اندازی Jenkins، Docker را با انجام مراحل یک و دو این راهنما بر روی سرور نصب کنید:

 • نحوه نصب و استفاده از Docker در اوبونتو 20.04

هنگامی که راهنماهای فوق را کامل کردید، می توانید با این مقاله ادامه دهید.

 

کاربر Jenkins را به گروه Docker اضافه کنید

پس از رعایت پیش نیازها، هر دو جنکینز و داکر بر روی سرور شما نصب می شوند. با این حال، به طور پیش فرض، کاربر لینوکس مسئول اجرای فرآیند جنکینز نمی تواند به Docker دسترسی داشته باشد.

برای رفع این مشکل، باید کاربر jenkins را با استفاده از دستور usermod به گروه docker اضافه کنیم:

sudo usermod -aG docker jenkins

می‌توانید اعضای گروه docker را فهرست کنید تا تأیید کنید که کاربر jenkins با موفقیت اضافه شده است:

grep docker /etc/group

Output
docker:x:999:sammy,jenkins

برای اینکه جنکینز از عضویت جدید خود استفاده کند، باید فرآیند را مجدداً راه اندازی کنید:

sudo systemctl restart jenkins

اگر جنکینز را با افزونه‌های پیش‌فرض نصب کرده‌اید، ممکن است لازم باشد بررسی کنید که افزونه‌های docker و docker-pipeline نیز فعال هستند. برای انجام این کار، روی Manage Jenkins از نوار کناری و سپس Manage Plugins از منوی بعدی کلیک کنید. برای جستجوی افزونه های جدید، روی تب Available از منوی افزونه کلیک کنید و docker را در نوار جستجو تایپ کنید. اگر هر دو افزونه Docker Pipeline و Docker به عنوان گزینه برگردانده شدند، و انتخاب نشدند، هر دو را انتخاب کنید، و هنگامی که از شما خواسته شد، به Jenkins اجازه راه اندازی مجدد با فعال بودن افزونه های جدید را بدهید.

این باید تقریباً یک دقیقه طول بکشد و صفحه پس از آن بازخوانی می شود.

یک رمز دسترسی شخصی در GitHub ایجاد کنید

برای اینکه جنکینز پروژه های GitHub شما را تماشا کند، باید یک رمز دسترسی شخصی در حساب GitHub ما ایجاد کنید.

اگر قبلاً این کار را نکرده اید، با بازدید از GitHub و وارد شدن به حساب خود شروع کنید. پس از آن، روی نماد کاربر خود در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و تنظیمات را از منوی کشویی انتخاب کنید:

در صفحه زیر، بخش تنظیمات برنامه‌نویس را در منوی سمت چپ پیدا کرده و روی گزینه‌های دسترسی شخصی کلیک کنید:

در صفحه بعد روی دکمه Generate new token کلیک کنید:

شما به صفحه ای هدایت می شوید که در آن می توانید محدوده توکن جدید خود را مشخص کنید.

در کادر توضیحات Token، توضیحی اضافه کنید که به شما امکان می دهد بعداً آن را تشخیص دهید:

در بخش Select scopes، کادرهای repo:status، repo:public_repo و admin:org_hook را بررسی کنید. اینها به جنکینز اجازه می‌دهد تا وضعیت‌های commit را به‌روزرسانی کند و برای پروژه وب هوک ایجاد کند. اگر از یک مخزن خصوصی استفاده می کنید، باید مجوز عمومی مخزن را به جای موارد فرعی مخزن انتخاب کنید:

 

وقتی کارتان تمام شد، روی Generate token در پایین کلیک کنید.

شما به صفحه فهرست نشانه های دسترسی شخصی هدایت می شوید و رمز جدید شما نمایش داده می شود:

 

اکنون توکن را کپی کنید تا بعداً بتوانیم به آن ارجاع دهیم. همانطور که پیام نشان می دهد، پس از خروج از این صفحه، راهی برای بازیابی رمز وجود ندارد.

اکنون که یک نشانه دسترسی شخصی برای حساب GitHub خود دارید، می‌توانیم جنکینز را برای تماشای مخزن پروژه شما پیکربندی کنیم.

رمز دسترسی شخصی GitHub را به جنکینز اضافه کنید

اکنون که یک توکن داریم، باید آن را به سرور جنکینز خود اضافه کنیم تا بتواند به طور خودکار وب هوک ها را راه اندازی کند. با استفاده از حساب مدیریتی که در حین نصب پیکربندی کرده اید، وارد رابط وب جنکینز خود شوید.

روی نام کاربری خود در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید تا به تنظیمات کاربری خود دسترسی پیدا کنید و از آنجا روی Credentials در منوی سمت چپ کلیک کنید. :

در صفحه بعد، روی فلش کنار (جهانی) در محدوده جنکینز کلیک کنید. در کادری که ظاهر می‌شود، روی Add credentials کلیک کنید:

برای افزودن اعتبارنامه جدید به فرمی هدایت خواهید شد.

در زیر منوی کشویی Kind، Secret text را انتخاب کنید. در قسمت Secret، رمز دسترسی شخصی GitHub خود را جایگذاری کنید. قسمت توضیحات را پر کنید تا بتوانید بعداً این ورودی را شناسایی کنید. می توانید Scope را به صورت Global و قسمت ID را خالی بگذارید:

وقتی کارتان تمام شد روی دکمه OK کلیک کنید.

اکنون می‌توانید برای کمک به پیکربندی، به این اعتبارنامه‌ها از سایر بخش‌های Jenkins مراجعه کنید.

دسترسی Jenkins به GitHub را تنظیم کنید

در داشبورد اصلی جنکینز، روی Manage Jenkins در منوی سمت چپ کلیک کنید:

در لیست پیوندها در صفحه زیر، روی Configure System کلیک کنید:

در میان گزینه های صفحه بعد حرکت کنید تا قسمت GitHub را پیدا کنید. روی دکمه Add GitHub Server کلیک کنید و سپس GitHub Server را انتخاب کنید:

بخش برای درخواست برخی اطلاعات بیشتر گسترش می یابد. در منوی کشویی Credentials، رمز دسترسی شخصی GitHub خود را که در بخش آخر اضافه کردید انتخاب کنید:

روی دکمه اتصال تست کلیک کنید. جنکینز یک تماس آزمایشی API با حساب شما برقرار می کند و اتصال را تأیید می کند:

پس از اتمام کار، روی دکمه ذخیره کلیک کنید تا تغییرات خود را اعمال کنید.

برنامه نمایش را در حساب GitHub خود تنظیم کنید

برای نشان دادن نحوه استفاده از جنکینز برای آزمایش یک برنامه، از یک برنامه “Hello world” ایجاد شده با Hapi.js استفاده خواهیم کرد. از آنجایی که ما Jenkins را برای واکنش به فشارهای مخزن تنظیم می کنیم، باید کپی خود را از کد نمایشی داشته باشید.

از مخزن پروژه دیدن کنید و روی دکمه Fork در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید تا یک کپی از مخزن در حساب خود ایجاد کنید:

یک کپی از مخزن به حساب شما اضافه می شود.

مخزن حاوی یک فایل package.json است که وابستگی های زمان اجرا و توسعه و همچنین نحوه اجرای مجموعه آزمایشی ارائه شده را تعریف می کند. وابستگی ها را می توان با اجرای npm install نصب کرد و تست ها را می توان با استفاده از تست npm اجرا کرد.

ما یک Jenkinsfile را نیز به مخزن اضافه کرده ایم. جنکینز این فایل را می‌خواند تا اقداماتی را که باید در مقابل مخزن برای ساخت، آزمایش یا استقرار اجرا شود، تعیین کند. با استفاده از نسخه اعلانی Jenkins Pipeline DSL نوشته شده است.

Jenkinsfile موجود در مخزن hello-hapi به شکل زیر است:

Jenkinsfile
#!/usr/bin/env groovy

pipeline {

  agent {
    docker {
      image 'node'
      args '-u root'
    }
  }

  stages {
    stage('Build') {
      steps {
        echo 'Building...'
        sh 'npm install'
      }
    }
    stage('Test') {
      steps {
        echo 'Testing...'
        sh 'npm test'
      }
    }
  }
}

خط لوله شامل کل تعریفی است که جنکینز ارزیابی خواهد کرد. در داخل، ما یک بخش agent داریم که مشخص می کند اقدامات در خط لوله کجا اجرا می شوند. برای جداسازی محیط‌هایمان از سیستم میزبان، در کانتینرهای Docker که توسط عامل docker مشخص شده است آزمایش خواهیم کرد.

از آنجایی که Hapi.js یک چارچوب برای Node.js است، از تصویر گره Docker به عنوان پایه خود استفاده خواهیم کرد. کاربر ریشه را در ظرف مشخص می‌کنیم تا کاربر بتواند هم‌زمان در جلد ضمیمه شده حاوی کد بررسی‌شده و هم در حجمی که اسکریپت خروجی خود را روی آن می‌نویسد بنویسد.

در مرحله بعد، فایل دو مرحله، یعنی تقسیمات منطقی کار را تعریف می کند. ما نام اولی را «ساخت» و دومی را «تست» گذاشته‌ایم. مرحله ساخت یک پیام تشخیصی را چاپ می کند و سپس npm install را برای به دست آوردن وابستگی های مورد نیاز اجرا می کند. مرحله تست پیام دیگری را چاپ می کند و سپس تست ها را همانطور که در فایل package.json تعریف شده است اجرا می کند.

اکنون که یک مخزن با یک Jenkinsfile معتبر دارید، می‌توانیم Jenkins را برای تماشای این مخزن راه‌اندازی کنیم و پس از ایجاد تغییرات، فایل را اجرا کنیم.

یک خط لوله جدید در جنکینز ایجاد کنید

در مرحله بعد، می‌توانیم جنکینز را برای استفاده از نشانه دسترسی شخصی GitHub برای تماشای مخزن خود تنظیم کنیم.

در داشبورد اصلی جنکینز، روی آیتم جدید در منوی سمت چپ کلیک کنید:

در قسمت Enter an item name نامی را برای خط لوله جدید خود وارد کنید. پس از آن، Pipeline را به عنوان نوع مورد انتخاب کنید:

برای ادامه روی دکمه OK در پایین کلیک کنید.

در صفحه بعدی، کادر پروژه GitHub را علامت بزنید. در قسمت Project url که ظاهر می شود، URL مخزن GitHub پروژه خود را وارد کنید.

سپس، در بخش Build Triggers، محرک قلاب GitHub را برای کادر نظرسنجی GITScm بررسی کنید:

در قسمت Pipeline، باید به Jenkins بگوییم که خط لوله تعریف شده در Jenkinsfile را در مخزن ما اجرا کند. نوع Definition را از SCM به Pipeline script تغییر دهید.

در بخش جدیدی که ظاهر می شود، Git را در منوی SCM انتخاب کنید. در فیلد URL مخزن که ظاهر می‌شود، دوباره URL را به فورک مخزن وارد کنید:

وقتی کارتان تمام شد، روی دکمه ذخیره در پایین صفحه کلیک کنید.

انجام ساخت اولیه و پیکربندی Webhooks

هنگامی که خط لوله را برای مخزن در رابط تعریف می کنید، جنکینز به طور خودکار وب هوک ها را پیکربندی نمی کند. برای اینکه جنکینز را تحریک کنیم تا هوک های مناسب را تنظیم کند، باید اولین بار یک ساخت دستی انجام دهیم.

در صفحه اصلی خط لوله خود، روی Build Now در منوی سمت چپ کلیک کنید:

ساخت جدید برنامه ریزی خواهد شد. در کادر Build History در گوشه سمت چپ پایین، یک ساخت جدید باید در یک لحظه ظاهر شود. علاوه بر این، نمای مرحله ای در ناحیه اصلی رابط شروع به ترسیم می کند. با تکمیل مراحل مختلف، این پیشرفت اجرای آزمایشی شما را ردیابی می کند:

در کادر Build History، روی عدد مرتبط با ساخت کلیک کنید تا به صفحه جزئیات ساخت بروید. از اینجا، می‌توانید روی دکمه خروجی کنسول در منوی سمت چپ کلیک کنید تا جزئیات مراحل اجرا شده را ببینید:

پس از اتمام کار، روی آیتم بازگشت به پروژه در منوی سمت چپ کلیک کنید تا به نمای خط لوله اصلی بازگردید.

اکنون که یک بار پروژه را ساخته‌ایم، می‌توانیم از جنکینز بخواهیم که وب هوک‌ها را برای پروژه ما ایجاد کند. روی Configure در منوی سمت چپ خط لوله کلیک کنید:

هیچ تغییری در این صفحه لازم نیست، فقط روی دکمه ذخیره در پایین کلیک کنید. اکنون که جنکینز از فرآیند ساخت اولیه اطلاعاتی در مورد پروژه دارد، هنگامی که صفحه را ذخیره می کنید، یک هوک در پروژه GitHub ما ثبت می کند.

می‌توانید با رفتن به مخزن GitHub خود و کلیک کردن روی دکمه تنظیمات، این موضوع را تأیید کنید. در صفحه بعد از منوی کناری روی Webhooks کلیک کنید. شما باید وب هوک سرور جنکینز خود را در رابط اصلی ببینید:

 

اگر به هر دلیلی Jenkins نتوانست قلاب را ثبت کند (مثلاً به دلیل تغییرات API بالادست یا قطعی بین Jenkins و Github)، می‌توانید به سرعت خودتان یکی را با کلیک کردن روی Add webhook و اطمینان از اینکه URL Payload روی https:// تنظیم شده است اضافه کنید. my-jenkins-server:8080/github-webhook و نوع محتوا روی application/json تنظیم شده است، سپس دوباره روی Add webhook در پایین دستور کلیک کنید.

 

اکنون، هنگامی که تغییرات جدید را در مخزن خود اعمال می کنید، جنکینز مطلع می شود. سپس کد جدید را می کشد و با استفاده از همان روش دوباره آن را آزمایش می کند.

برای تقریبی این، در صفحه مخزن ما در GitHub، می توانید روی دکمه ایجاد فایل جدید در سمت چپ دکمه سبز رنگ Clone یا دانلود کلیک کنید:

در صفحه بعد، یک نام فایل و برخی از محتوای ساختگی را انتخاب کنید:

وقتی کارتان تمام شد، روی دکمه Commit new file در پایین کلیک کنید.

اگر به رابط Jenkins خود بازگردید، خواهید دید که یک ساخت جدید به طور خودکار شروع شده است:

می‌توانید با ایجاد تعهد به یک کپی محلی از مخزن و بازگرداندن آن به GitHub، ساخت‌های اضافی را شروع کنید.

نتیجه

در این راهنما، ما جنکینز را برای تماشای یک پروژه GitHub پیکربندی کرده ایم و به طور خودکار هر تغییر جدیدی را که انجام می شود آزمایش می کنیم. جنکینز کد را از مخزن می کشد و سپس مراحل ساخت و آزمایش را از داخل کانتینرهای Docker ایزوله اجرا می کند. کد به دست آمده را می توان با افزودن دستورالعمل های اضافی به همان Jenkinsfile مستقر یا ذخیره کرد.


https://vpsgol.net/product/vps-germany/

https://vpsgol.net/product/vps-usa/

https://vpsgol.net/product/vps-france/

https://vpsgol.net/product/vps-canada/

https://vpsgol.net/product/vps-poland/

https://vpsgol.net/product/vps-netherlands/

https://vpsgol.net/product/vps-england/