Ubuntu 20.04

مقدمه ای بر اوبونتو 20.04: راهنمای مبتدی

اوبونتو چیست؟

اوبونتو یک سیستم عامل منبع باز توزیع لینوکس محبوب است که توسط Canonical اداره می شود. Canonical برای هر نسخه از اوبونتو به‌روزرسانی‌های امنیتی و پشتیبانی می‌کند و بر توسعه مداوم آن نظارت می‌کند. اوبونتو دارای چندین نسخه از جمله هسته، سرور و دسکتاپ است که به آن اجازه می دهد در انواع مختلف ماشین ها اجرا شود. می توان از آن در رایانه های شخصی، سرورها، ابر رایانه ها، در رایانش ابری و غیره استفاده کرد.

چرا از اوبونتو استفاده کنیم؟

اوبونتو به دلایل مختلفی محبوب است و برای سازندگانی که به یک راه حل رایگان و منبع باز نیاز دارند که امن و آسان برای استفاده باشد، جذاب است. محبوبیت نرم افزار همراه با ماهیت مشترک منبع باز به این معنی است که اوبونتو در جامعه Canonical به خوبی پشتیبانی می شود. سیستم عامل کاربر پسند و قابل تنظیم است و اوبونتو امنیت بیشتری را در سیستم عامل خود ارائه می دهد.

نصب اوبونتو

نصب اوبونتو نسبتاً ساده است و راه اندازی اولیه سرور شما را می توان در چند مرحله آسان تکمیل کرد.

ابتدا باید به عنوان root وارد سرور شوید و یک کاربر جدید ایجاد کنید. برای انجام این کار، باید آدرس IP عمومی سرور خود و رمز عبور آن یا کلید خصوصی حساب کاربر اصلی را بدانید (اگر یک کلید SSH برای احراز هویت نصب کرده باشید). هنگامی که به عنوان root وارد سیستم شدید، می توانید حساب کاربری جدید را اضافه کنید و امتیازات مدیریتی را اختصاص دهید. همچنین در صورت نیاز می خواهید دسترسی SSH را برای کاربر جدید خود پیکربندی کنید. پس از ایجاد یک کاربر معمولی برای استفاده روزانه، می‌خواهید دسترسی خارجی را برای کاربر معمولی خود فعال کنید و مطمئن شوید که می‌توانید مستقیماً وارد حساب کاربری خود شوید.

بعد، شما می خواهید یک فایروال راه اندازی کنید. سرورهای اوبونتو 20.04 با فایروال بدون عارضه (UFW) از پیش نصب شده اند تا مطمئن شوند که فقط اتصالات به برخی خدمات مجاز است. اگر سرورهای شما رویvpsgol اجرا می شوند، می توانید به جای UFW از فایروال های vpsgol Cloud استفاده کنید. توصیه می کنیم در هر بار فقط از یک فایروال استفاده کنید تا از قوانین متناقضی که ممکن است اشکال زدایی آنها دشوار باشد جلوگیری کنید.

در نهایت، شما آماده هستید تا هر نرم افزاری را که نیاز دارید بر روی سرور خود نصب کنید!

آشنایی با خط فرمان اوبونتو

اگر در لینوکس تازه کار هستید، باید با ترمینال آشنا شوید. ترمینال روش معمولی برای تعامل با سرور لینوکس است و دانستن اصول ترمینال لینوکس و اجرای دستورات از طریق خط فرمان یک راه عالی برای شروع است. از آنجایی که اکثر مردم از یک سیستم عامل با رابط کاربری گرافیکی (GUI) برای نیازهای روزمره رایانه خود استفاده می کنند، لینوکس دارای یک شبیه ساز ترمینال است، که برنامه ای است که به ترمینال اجازه می دهد در یک محیط گرافیکی استفاده شود.

در سیستم لینوکس، پوسته یک رابط خط فرمان است که دستورات و فایل‌های اسکریپت کاربر را تفسیر می‌کند و به سیستم عامل سرور می‌گوید که با آنها چه کند. پس از ورود به سرور خود با SSH، به یک پوسته راه دور یا خط فرمان متصل خواهید شد، جایی که می توانید دستورات را به سرور صادر کنید.

دستورات با مشخص کردن نام یک برنامه داده می‌شوند و بسیاری از ابزارهای استاندارد لینوکس به صورت پیش‌فرض در اوبونتو 20.04 نصب شده‌اند. برخی از ابزارها برای پیمایش در سیستم فایل هستند، برخی دیگر برای نصب بسته های نرم افزاری و برخی دیگر برای پیکربندی سیستم و برنامه ها استفاده می شوند. اجرای دستور به عنوان یک فرآیند شناخته می شود و روش های مختلفی برای اجرای دستورات وجود دارد. برای نمونه هایی که اصول اجرای دستورات را پوشش می دهد، این آموزش را بررسی کنید.

نمونه هایی از تنظیمات سرور اوبونتو

دو راه متداول برای راه اندازی سرورهای اوبونتو از طریق کلیدهای SSH یا نصب وبمین روی سرور اوبونتو است. SSH یا پوسته امن یک پروتکل رمزگذاری شده است که برای مدیریت و برقراری ارتباط با سرورها استفاده می شود. نصب Webmin به شما امکان می دهد سرور خود را از طریق یک رابط مبتنی بر مرورگر مدیریت کنید، به راحتی حساب های کاربری را مدیریت کنید، تنظیمات DNS را پیکربندی کنید و موارد دیگر.

نصب نرم افزار در اوبونتو 20.04

هنگامی که دسترسی از راه دور به سرور خود را از طریق SSH تنظیم کردید و یک فایروال را پیکربندی کردید، می توانید شروع به نصب نرم افزار روی سرور خود کنید. در اینجا ما شما را از طریق چندین نرم افزار رایج که ممکن است هنگام شروع با اوبونتو 20.04 مفید باشند، آشنا می کنیم:

محاسبات شبکه مجازی یا VNC یک سیستم اتصال است که به شما امکان می دهد از صفحه کلید و ماوس خود برای تعامل با محیط دسکتاپ گرافیکی روی یک سرور راه دور استفاده کنید. مدیریت فایل‌ها، نرم‌افزارها و تنظیمات روی سرور راه دور را برای کاربرانی که هنوز با خط فرمان راحت نیستند، آسان‌تر می‌کند. نصب VNC روی سرور اوبونتو 20.04 مستلزم راه اندازی سرور VNC با TightVNC و اتصال ایمن از طریق یک تونل SSH است. سپس، از یک برنامه مشتری VNC در دستگاه محلی خود برای تعامل با سرور خود استفاده خواهید کرد.

اگر در حال توسعه یا استقرار برنامه شخصی خود بر روی سرور خود هستید، می توانید آن را در محیط های ایزوله و سبک که به عنوان کانتینر شناخته می شوند، اجرا کنید. یک مثال از این رویکرد استفاده از Docker Compose برای کانتینری کردن یک برنامه Laravel برای توسعه است. محیط‌های کانتینری قابل حمل، تکرارپذیر و یکبار مصرف هستند و می‌توان از آنها برای توسعه، آزمایش و استقرار برنامه‌های کاربردی در تولید استفاده کرد.

اگر می خواهید محتوای شخصی خود را مانند اسناد و تصاویر در مکانی متمرکز ذخیره کنید، Nextcloud را روی سرور اوبونتو 20.04 خود نصب کنید. همه ویژگی های Nextcloud منبع باز هستند و این نرم افزار به شما امکان می دهد داده های حساس خود را ایمن و کنترل کنید.

TensorFlow یک کتابخانه نرم افزار یادگیری ماشین منبع باز است. اغلب از TensorFlow برای آموزش شبکه های عصبی استفاده می شود. TensorFlow را بر روی سرور اوبونتو 20.04 خود نصب کنید تا شروع به ساخت پروژه های بینایی کامپیوتری، پردازش زبان طبیعی (NLP) و مدل سازی دنباله کنید.

Postfix یک عامل انتقال نامه منبع باز محبوب (MTA) است. Postfix را روی سرور اوبونتو 20.04 خود نصب کنید تا ایمیل را در یک سیستم لینوکس مسیریابی و تحویل دهید.

پشته نرم افزار LEMP را روی سرور اوبونتو 20.04 خود نصب کنید تا صفحات وب پویا و برنامه های کاربردی وب نوشته شده با PHP را ارائه دهد. با LEMP، صفحات وب توسط سرور Nginx ارائه می شوند، داده های Backend در پایگاه داده MySQL ذخیره می شوند و پردازش پویا توسط PHP انجام می شود. یک پشته “LAMP” را روی سرور اوبونتو 20.04 خود نصب کنید تا یک سرور بتواند میزبان وب سایت های پویا و برنامه های وب نوشته شده به زبان PHP باشد. داده های سایت در پایگاه داده MySQL ذخیره می شود و محتوای پویا توسط PHP پردازش می شود.

پایتون یک زبان برنامه نویسی انعطاف پذیر و همه کاره است که دارای نقاط قوت در اسکریپت نویسی، اتوماسیون، تجزیه و تحلیل داده ها، یادگیری ماشینی و توسعه back-end است. نحوه نصب پایتون بر روی سرور اوبونتو 20.04 و همچنین راه اندازی یک محیط برنامه نویسی را با این آموزش بیاموزید.

Elastic Stack مجموعه‌ای از نرم‌افزار متن‌باز است که توسط Elastic تولید شده است که امکان ثبت متمرکز را فراهم می‌کند. Elastic Stack را روی سرور Ubuntu 20.04 خود نصب کنید تا لاگ های تولید شده از هر منبع و با هر فرمتی را جستجو، تجزیه و تحلیل و تجسم کنید.

به طور کلی، اگر به دنبال سیستم عاملی هستید که به خوبی توسط ارائه دهندگان ابر پشتیبانی می شود، فوق العاده همه کاره است و منابع موجود از یک جامعه بزرگ را در اختیار دارد، اوبونتو یک انتخاب فوق العاده است. برای منابع بیشتر توسعه دهندگان مرتبط با اوبونتو 20.04، مقالات انجمن ما را بررسی کنید.


https://vpsgol.net/product/vps-germany/

https://vpsgol.net/product/vps-usa/

https://vpsgol.net/product/vps-france/

https://vpsgol.net/product/vps-canada/

https://vpsgol.net/product/vps-poland/

https://vpsgol.net/product/vps-netherlands/

https://vpsgol.net/product/vps-england/