آموزش معرفی و بررسی

نحوه ایجاد قوانین، جدول زمانی، و موارد از رویدادهای Suricata با استفاده از برنامه های SIEM Kibana

معرفی

آموزش های قبلی در این مجموعه شما را با نحوه نصب و پیکربندی Suricata راهنمایی کردند. آنها همچنین توضیح دادند که چگونه از Filebeat برای ارسال هشدار از سرور Suricata به سرور Elastic Stack استفاده کنید تا با عملکرد داخلی اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد (SIEM) از آن استفاده کنید.

در این آخرین آموزش در این سری، قوانین سفارشی Kibana را ایجاد می‌کنید و هشدارهایی را در داشبوردهای SIEM Kibana ایجاد می‌کنید. هنگامی که قوانینی را وضع کردید و فهمیدید که کجا و چگونه لاگ های Suricata را با استفاده از Kibana فیلتر کنید، نحوه ایجاد و مدیریت پرونده ها با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل جدول زمانی Kibana را بررسی خواهید کرد.

در پایان این آموزش شما یک سیستم SIEM خواهید داشت که می توانید از آن برای ردیابی و بررسی رویدادهای امنیتی در تمام سرورهای شبکه خود استفاده کنید.

پیش نیازها

اگر این مجموعه آموزشی را دنبال کرده اید، باید از قبل یک سرور با حداقل 4 گیگابایت رم و 2 CPU و یک کاربر غیر روت پیکربندی شده داشته باشید. برای اهداف این راهنما، بسته به سیستم عامل انتخابی خود، می‌توانید با پیروی از راهنماهای اولیه راه‌اندازی سرور ما برای Ubuntu 20.04، Debian 11 یا Rocky Linux 8، این را تنظیم کنید.

شما همچنین باید Suricata را روی سرور خود نصب و اجرا کنید. اگر نیاز به نصب Suricata بر روی سرور خود دارید، می توانید با استفاده از یکی از آموزش های زیر بسته به سیستم عامل خود این کار را انجام دهید:

اوبونتو 20.04: نحوه نصب Suricata در اوبونتو 20.04
Debian 11: نحوه نصب Suricata در Debian 11
راکی لینوکس 8: نحوه نصب Suricata در راکی ​​لینوکس 8
همچنین به سروری نیاز دارید که Elastic Stack را اجرا کرده و پیکربندی شده باشد تا Filebeat بتواند گزارش‌ها را از سرور Suricata شما به Elasticsearch ارسال کند. اگر نیاز به ایجاد یک سرور Elastic Stack دارید، از یکی از آموزش های لیست زیر که با سیستم عامل شما مطابقت دارد استفاده کنید:

اوبونتو 20.04: نحوه ایجاد یک سیستم اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد (SIEM) با Suricata و Elastic Stack در اوبونتو 20.04
دبیان 11: نحوه ایجاد یک سیستم اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد (SIEM) با Suricata و Elastic Stack در Debian 11
Rocky Linux 8: نحوه ایجاد یک سیستم اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد (SIEM) با Suricata و Elastic Stack در Rocky Linux 8
اطمینان حاصل کنید که می توانید در سرور Elasticsearch خود به Kibana وارد شوید و رویدادهایی در داشبوردهای مختلف Suricata Alerts و Events وجود دارد.

هنگامی که همه پیش نیازها را آماده کردید، یک تونل SSH را به سرور Kibana خود باز کنید و با مرورگر خود با استفاده از اعتبارنامه هایی که در آموزش قبلی ایجاد کرده اید، به Kibana وارد شوید.

مرحله 1 – فعال کردن کلیدهای API در Elasticsearch

قبل از ایجاد قوانین، هشدارها و جدول زمانی در Kibana، باید تنظیمات ماژول امنیتی xpack را فعال کنید.

فایل /etc/elasticsearch/elasticsearch.yml خود را با nano یا ویرایشگر دلخواه خود باز کنید.

sudo nano /etc/elasticsearch/elasticsearch.yml

خط هایلایت شده زیر را به انتهای فایل اضافه کنید:

/etc/elasticsearch/elasticsearch.yml
. . .
discovery.type: single-node
xpack.security.enabled: true
xpack.security.authc.api_key.enabled: true

پس از اتمام ویرایش فایل را ذخیره کرده و ببندید. اگر از نانو استفاده می‌کنید، می‌توانید این کار را با CTRL+X انجام دهید، سپس Y و ENTER را تأیید کنید.

اکنون Elasticsearch را مجددا راه اندازی کنید تا تنظیمات جدید اعمال شود.

sudo systemctl restart elasticsearch.service

اکنون آماده پیکربندی قوانین، بررسی هشدارها و ایجاد جدول زمانی و موارد در Kibana هستید.

مرحله 2 – اضافه کردن قوانین به Kibana

برای استفاده از عملکرد SIEM Kibana با داده‌های رویداد Suricata، باید قوانینی ایجاد کنید که هشدارهایی درباره رویدادهای دریافتی ایجاد کند. برای ایجاد یا وارد کردن قوانین، از داشبورد قوانین در صفحه برنامه امنیتی Kibana دیدن کنید.

برای اهداف این آموزش، ما از امضاهای زیر برای شناسایی ترافیک هدایت شده به سرور در پورت های ناهمخوان (به ترتیب ترافیک SSH، HTTP و TLS) استفاده خواهیم کرد:

Example Suricata Signature
alert ssh any any -> 203.0.113.5 !22 (msg:"SSH TRAFFIC on non-SSH port"; classtype: misc-attack; target: dest_ip; sid:1000000;)
alert ssh any any -> 2001:DB8::1/32 !22 (msg:"SSH TRAFFIC on non-SSH port"; classtype: misc-attack; target: dest_ip; sid:1000001;)

alert http any any -> 203.0.113.5 !80 (msg:"HTTP REQUEST on non-HTTP port"; classtype:misc-activity; sid:1000002;)
alert http any any -> 2001:DB8::1/32 !80 (msg:"HTTP REQUEST on non-HTTP port"; classtype:misc-activity; sid:1000003;)

alert tls any any -> 203.0.113.5 !443 (msg:"TLS TRAFFIC on non-TLS HTTP port"; classtype:misc-activity; sid:1000004;)
alert tls any any -> 2001:DB8::1/32 !443 (msg:"TLS TRAFFIC on non-TLS HTTP port"; classtype:misc-activity; sid:1000005;)

اگر از امضاهای خود یا از یک مجموعه قوانین استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که می‌توانید هشدار ایجاد کنید و می‌توانید به رویدادهای مربوطه در داشبوردهای پیش‌فرض Suricata در Kibana دسترسی داشته باشید.

اکنون به صفحه قوانین در برنامه امنیتی Kibana مراجعه کنید http://localhost:5601/app/security/rules/. روی دکمه ایجاد قانون جدید در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.

مطمئن شوید که کارت نوع قانون پرس و جو سفارشی انتخاب شده است. به قسمت ورودی درخواست سفارشی بروید و موارد زیر را در آن قرار دهید:

Kibana Query Language Input
rule.id: "1000000" or rule.id :"1000001"

مطمئن شوید که مقادیر rule.id شما با مقدار جانبی Suricata برای حمله یا حملاتی که می‌خواهید درباره آن هشدار دهید مطابقت داشته باشد.

پیش‌نمایش سریع Query را به Last Month تغییر دهید و سپس روی Preview Results کلیک کنید. با فرض اینکه رویدادهای منطبقی را در گزارش های Suricata خود داشته باشید، صفحه با نموداری که هشدارهای ماه گذشته را نشان می دهد در جای خود به روز می شود. صفحه شما باید شبیه تصویر زیر باشد:

روی Continue کلیک کنید تا به فیلد Rule Name که برای هر قانون اضافه می‌کنید، نامی اضافه کنید. یک نام به قسمت Rule Name اضافه کنید. در این مثال از توضیحات پیام از قانون Suricata SSH TRAFFIC در پورت غیر SSH استفاده می کنیم. یک توضیح برای قانون نیز اضافه کنید. ما در این مثال از بررسی تلاش برای اتصال SSH در پورت های غیر استاندارد استفاده خواهیم کرد.

همچنین می توانید بخش تنظیمات پیشرفته را گسترش دهید و جزئیات مربوط به قانون را اضافه کنید. به عنوان مثال، می‌توانید توضیحی در مورد نحوه رسیدگی به یک هشدار ایجاد شده توسط قانون اضافه کنید یا به مقاله‌های محقق امنیتی در مورد یک نوع حمله خاص پیوند دهید.

پس از افزودن نام قانون، توضیحات و فیلدهای اضافی اختیاری، روی Continue کلیک کنید تا به مرحله 3 ایجاد قانون بروید.

تنظیمات بعدی قانون زمانبندی را با مقادیر پیش فرض خود رها کنید و روی Continue کلیک کنید.

در نهایت در مرحله Rule actions روی Create & activate rule کلیک کنید.

شما به صفحه جدیدی هدایت می شوید که جزئیات مربوط به قانون را نشان می دهد:

اگر قوانین دیگری از Suricata وجود دارد که می‌خواهید درباره آنها هشدار داده شود، مراحل بالا را تکرار کنید و sid امضا را در قسمت query custom.id Kibana جایگزین کنید.

هنگامی که یک قانون یا قوانین را در اختیار دارید، آماده هستید تا به مرحله بعدی بروید، جایی که هشدارها را بررسی می‌کنید و یک مورد یا مواردی برای مدیریت آنها ایجاد می‌کنید.

مرحله 3 – ایجاد یک جدول زمانی برای ردیابی هشدارهای مربوط به ترافیک SSH

اکنون که قانون یا قوانینی برای ایجاد هشدارها در برنامه SIEM کیبانا پیکربندی شده‌اید، به راهی برای گروه‌بندی و مدیریت بیشتر هشدارها نیاز دارید. برای شروع، از داشبورد هشدارهای Kibana دیدن کنید: http://127.0.0.1:5601/app/security/alerts.

مطمئن شوید که مقداری ترافیک نامعتبر ایجاد کرده اید که با امضای Suricata یا امضاهایی که استفاده می کنید مطابقت دارد. به عنوان مثال، می توانید با اجرای دستوری مانند زیر از دستگاه محلی خود، قانون sid:1000000 Suricata را فعال کنید:

ssh -p 80 your_server_ip

این دستور سعی می کند به جای پورت پیش فرض 22، با استفاده از SSH در پورت 80 به سرور شما متصل شود و باید یک هشدار را راه اندازی کند. ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا هشدار در Kibana نشان داده شود، زیرا باید توسط Elasticsearch و قانونی که در Kibana ایجاد کرده‌اید پردازش شود.

در مرحله بعد، فیلد comnunity_id را به جدول هشدارهایی که در پایین صفحه نمایش داده می شود، اضافه می کنید. از اولین آموزش به یاد بیاورید که این فیلد توسط Suricata تولید می شود و نشان دهنده آدرس های IP منحصر به فرد و پورت های موجود در یک جریان شبکه است. روی دکمه فیلدها کلیک کنید و در کادر محاوره‌ای که ظاهر می‌شود، network.community_id را وارد کنید و سپس کادر کنار نام فیلد را علامت بزنید:

مدال را ببندید و فیلد به جدول هشدارها اضافه می شود. اکنون ماوس را روی هر یک از هشدارهایی که دارای همان مقدار community_id هستند نگه دارید و روی نماد بررسی جدول زمانی افزودن کلیک کنید. این اطمینان حاصل می کند که همه هشدارهایی که Community_id را به اشتراک می گذارند که Suricata به رویداد اضافه کرده است برای بررسی بیشتر به یک جدول زمانی اضافه می شود:

سپس روی پیوند Untitled Timeline در پایین سمت چپ مرورگر خود کلیک کنید. این پیوند شما را به صفحه ای می برد که فقط هشدارهایی را با قسمت Suricata community_id نشان می دهد که می خواهید بررسی کنید.

صفحه تایم لاین جزئیات بیشتری را در مورد بسته های فردی که با یک هشدار یا جریان شبکه مرتبط هستند به شما نشان می دهد. می توانید از جدول زمانی استفاده کنید تا ایده بهتری درباره زمان شروع یک جریان شبکه مشکوک، محل شروع آن و مدت زمان ادامه آن بدست آورید.

روی دکمه All data sources در سمت راست صفحه کلیک کنید و دکمه Detection Alerts را انتخاب کنید، سپس روی Save کلیک کنید. این گزینه جدول زمانی را محدود می کند تا فقط هشدارهایی را که Kibana تولید می کند نمایش دهد. بدون این گزینه، هشدارهای Suricata نیز در جدول زمانی گنجانده خواهد شد.

برای ذخیره خط زمانی جدید خود، روی نماد مداد در سمت چپ بالای صفحه تایم لاین کلیک کنید. اسکرین شات زیر محل پیدا کردن نماد مداد و دکمه همه منابع داده را مشخص می کند:

اگر اطلاعات بیشتری وجود دارد که می‌خواهید به خط زمانی اضافه کنید، می‌توانید متنی را به قسمت توضیحات اضافه کنید. پس از اتمام ویرایش نام و توضیحات خط زمانی، روی دکمه ذخیره در سمت راست پایین کادر گفتگو کلیک کنید.

مراحل بالا را برای ایجاد جدول زمانی برای سایر هشدارها که می خواهید بعداً عمیق تر بررسی کنید، تکرار کنید.

در مرحله بعدی، از نماهای جدول زمانی رویدادها برای پیوست کردن هشدارها به اپلیکیشن Kibana’s Cases در مجموعه ابزارهای SIEM استفاده خواهید کرد.

مرحله 4 – ایجاد و مدیریت موارد SIEM

در مرحله قبل، یک جدول زمانی ایجاد کردید تا هشدارها و بسته‌ها را با هم بر اساس فیلد Community_id Suricata گروه‌بندی کنید. در این بخش از آموزش شما یک Case برای ردیابی و مدیریت هشدارها در جدول زمانی خود ایجاد می کنید.

برای ایجاد یک مورد جدید از جدول زمانی خود، مطمئن شوید که در یک صفحه جدول زمانی در مرورگر خود هستید. روی دکمه Attach to case در سمت راست بالای صفحه تایم لاین و سپس دکمه Attach to new case را از لیست ظاهر شده کلیک کنید.

شما به صفحه ای هدایت می شوید که در آن می توانید اطلاعات مربوط به حادثه ای را که در حال بررسی آن هستید وارد کنید. در اسکرین شات مثال زیر، مورد مثال هشدار ترافیک SSH در یک پورت غیر SSH است:

فیلدها را با یک نام توصیفی و تگ یا تگ های اختیاری پر کنید. در این مثال، نام مورد SSH TRAFFIC در پورت غیر SSH از 203.0.113.5 است، زیرا این نوع ترافیک و میزبان خاصی است که ما در حال بررسی آن هستیم. با بسیاری از رویدادها برای بررسی در سیستم SIEM شما، یک طرح نامگذاری مانند این به شما کمک می کند موارد، جدول زمانی و هشدارها را پیگیری کنید زیرا نام با هشدار Kibana و فیلد پیام امضای Suricata مطابقت دارد.

به پایین صفحه بروید و روی دکمه Create case کلیک کنید. مرورگر شما در صفحه ای قرار می گیرد که کیس ذخیره شده را نشان می دهد. شما می توانید نظرات را در قالب Markdown با اطلاعات اضافی اضافه کنید و همچنین مورد را از این صفحه ویرایش کنید.

سپس، روی پیوند در توضیحات کلیک کنید تا به جدول زمانی پرونده که در مرحله قبلی این آموزش اضافه کرده‌اید بروید.

برای هر هشداری که می‌خواهید در کیس قرار دهید، روی نماد اقدامات بیشتر در هشدار کلیک کنید. روی افزودن به پرونده موجود کلیک کنید.

روی نام مورد در حالتی که ظاهر می شود کلیک کنید تا هشدار به پرونده اضافه شود. مطمئن شوید که موردی را انتخاب کنید که با جدول زمانی و هشدارهایی که در حال بررسی آن هستید مطابقت دارد. اضافه کردن هر هشدار در لیست به مورد موجود را تکرار کنید.

اکنون با استفاده از منوی پیمایش در سمت چپ صفحه، دوباره از برنامه Cases در Kibana] (http://localhost:5601/app/security/cases) دیدن کنید. روی پرونده خود کلیک کنید و توجه داشته باشید که چگونه هشدارهایی که اضافه کرده اید در جزئیات پرونده فهرست شده اند:

از اینجا می‌توانید به پایین کیس پیمایش کنید و اطلاعات بیشتری را که می‌خواهید اضافه کنید. به عنوان مثال، هر اقدامی که برای بررسی یک هشدار یا هشدارها انجام داده اید، تغییرات پیکربندی به Suricata مانند یک قانون جدید یا ویرایش شده، افزایش به یکی دیگر از اعضای تیم یا هر چیز دیگری که مربوط به مورد است.

هنگامی که با ایجاد مواردی برای انواع مختلف هشدارهایی که می‌خواهید پیگیری کنید راحت هستید، اکنون می‌توانید از ابزارهای SIEM Kibana برای سازماندهی و هماهنگ کردن بررسی هر هشدار در یک مکان مرکزی استفاده کنید.

نتیجه

در این آموزش شما سیستم Suricata و Elastic Stack SIEM موجود خود را با افزودن قوانینی به Kibana که هشدارهایی را در مورد ترافیک خاص مورد علاقه ایجاد می کند، ساخته اید. شما همچنین یک جدول زمانی یا جدول زمانی ایجاد کردید تا مجموعه ای از هشدارها را بر اساس Community_id گروه بندی کنید. در نهایت، یک مورد ایجاد کردید و جدول زمانی خود را به همراه هشدارهای فردی مورد علاقه به آن مرتبط کردید.

با وجود این سیستم SIEM، اکنون می توانید رویدادهای امنیتی را در سراسر سیستم های خود تقریباً در هر مقیاسی ردیابی کنید. همانطور که با Suricata بیشتر آشنا می شوید و هشدارهایی را که در Kibana SIEM شما ایجاد می کند ردیابی می کنید، می توانید هشدارهای Suricata و اقدامات پیش فرضی را که مطابق با شبکه خاص شما انجام می دهد سفارشی کنید.

برای داشتن یک رابط کاربری سبک تر SIEM، ممکن است به EveBox نیز علاقه مند باشید، که تمام داده های رویداد Suricata و عملکرد SIEM را در یک صفحه ارائه می دهد.


https://vpsgol.net/product/vps-germany/

https://vpsgol.net/product/vps-usa/

https://vpsgol.net/product/vps-france/

https://vpsgol.net/product/vps-canada/

https://vpsgol.net/product/vps-poland/

https://vpsgol.net/product/vps-netherlands/

https://vpsgol.net/product/vps-england/