آموزش معرفی و بررسی

نحوه انجام جستجوی تمام متن در MongoDB

معرفی

پرس‌و‌جوهای MongoDB که داده‌ها را با جستجوی تطابق دقیق، استفاده از مقایسه‌های بیشتر یا کمتر یا با استفاده از عبارات منظم فیلتر می‌کنند، در بسیاری از موقعیت‌ها به اندازه کافی خوب کار می‌کنند. با این حال، وقتی صحبت از فیلتر کردن فیلدهای حاوی داده های متنی غنی می شود، این روش ها کوتاهی می کنند.

تصور کنید “دستور پخت قهوه” را در یک موتور جستجوی وب تایپ کرده اید، اما فقط صفحاتی را که حاوی همان عبارت هستند، باز می گرداند. در این مورد، ممکن است دقیقاً چیزی را که به دنبال آن بودید پیدا نکنید، زیرا اکثر وب سایت های محبوب با دستور پخت قهوه ممکن است عبارت دقیق «دستور پخت قهوه» را نداشته باشند. اگر بخواهید این عبارت را در یک موتور جستجوی واقعی وارد کنید، ممکن است صفحاتی با عناوینی مانند «نوشیدنی های قهوه عالی (با دستور پخت!)» یا «نوشیدنی ها و خوراکی های کافی شاپ که می توانید در خانه درست کنید» پیدا کنید. در این مثال‌ها، کلمه «قهوه» وجود دارد، اما عناوین حاوی شکل دیگری از کلمه «رسپی» هستند یا آن را به طور کامل حذف می‌کنند.

این سطح از انعطاف در تطبیق متن با یک عبارت جستجو برای موتورهای جستجوی متن کامل که در جستجوی داده های متنی تخصص دارند، معمول است. چندین ابزار منبع باز تخصصی برای چنین برنامه هایی در حال استفاده وجود دارد که ElasticSearch یک انتخاب بسیار محبوب است. با این حال، برای سناریوهایی که به ویژگی های جستجوی قوی موجود در موتورهای جستجوی اختصاصی نیاز ندارند، برخی از سیستم های مدیریت پایگاه داده همه منظوره قابلیت های جستجوی متن کامل خود را ارائه می دهند.

در این آموزش، شما به عنوان مثال یاد خواهید گرفت که چگونه یک نمایه متن در MongoDB ایجاد کنید و از آن برای جستجوی اسناد در پایگاه داده در برابر پرس و جوها و فیلترهای جستجوی متن کامل استفاده کنید.

پیش نیازها

برای دنبال کردن این آموزش، شما نیاز دارید:

 • سروری با کاربر معمولی و غیر روت با امتیازات sudo و فایروال پیکربندی شده با UFW. این آموزش با استفاده از سروری که اوبونتو 20.04 را اجرا می کند تأیید شده است، و شما می توانید با دنبال کردن این آموزش اولیه راه اندازی سرور برای اوبونتو 20.04 سرور خود را آماده کنید.
 • MongoDB روی سرور شما نصب شده است.
 • نمونه MongoDB سرور شما با فعال کردن احراز هویت و ایجاد یک کاربر مدیریتی ایمن می شود
 • آشنایی با پرس و جو مجموعه های MongoDB و فیلتر کردن نتایج.

مرحله 1 – آماده سازی داده های تست

برای کمک به یادگیری نحوه انجام جستجوی متن کامل در MongoDB، این مرحله نحوه باز کردن پوسته MongoDB برای اتصال به نمونه MongoDB نصب شده محلی خود را شرح می دهد. همچنین نحوه ایجاد یک مجموعه نمونه و درج چند سند نمونه در آن را توضیح می دهد. این نمونه داده در دستورات و مثال‌هایی در سراسر این راهنما استفاده می‌شود تا به توضیح نحوه استفاده از MongoDB برای جستجوی داده‌های متنی کمک کند.

برای ایجاد این مجموعه نمونه، به عنوان کاربر مدیریتی خود به پوسته MongoDB متصل شوید. این آموزش از قراردادهای آموزش امنیتی MongoDB پیش نیاز پیروی می کند و فرض می کند که نام این کاربر مدیریتی AdminSammy و پایگاه داده احراز هویت آن admin است. مطمئن شوید که این جزئیات را در دستور زیر تغییر دهید تا تنظیمات خود را نشان دهد، اگر متفاوت است:

mongo -u AdminSammy -p –authenticationDatabase admin

رمز عبوری را که در حین نصب تنظیم کرده اید وارد کنید تا به پوسته دسترسی پیدا کنید. پس از ارائه رمز عبور، درخواست شما به علامت بزرگتر از تغییر خواهد کرد:

>

برای درک اینکه چگونه جستجوی متن کامل را می توان برای اسناد در MongoDB اعمال کرد، به مجموعه ای از اسناد نیاز دارید که بتوانید آنها را فیلتر کنید. این راهنما از مجموعه ای از اسناد نمونه استفاده می کند که شامل نام و توضیحات چندین نوع مختلف نوشیدنی قهوه است. این اسناد همان فرمت سند نمونه زیر را دارند که نوشیدنی قهوه کوبایی را توصیف می کند:

Example Cafecito document
{
  "name": "Cafecito",
  "description": "A sweet and rich Cuban hot coffee made by topping an espresso shot with a thick sugar cream foam."
}

این سند شامل دو فیلد است: نام نوشیدنی قهوه و توضیحات طولانی تر که اطلاعات پس زمینه ای در مورد نوشیدنی و مواد تشکیل دهنده آن ارائه می دهد.

متد insertMany() زیر را در پوسته MongoDB اجرا کنید تا مجموعه‌ای به نام recipes ایجاد کنید و در همان زمان، پنج سند نمونه را در آن قرار دهید:

db.recipes.insertMany([
{“name”: “Cafecito”, “description”: “A sweet and rich Cuban hot coffee made by topping an espresso shot with a thick sugar cream foam.”},
{“name”: “New Orleans Coffee”, “description”: “Cafe Noir from New Orleans is a spiced, nutty coffee made with chicory.”},
{“name”: “Affogato”, “description”: “An Italian sweet dessert coffee made with fresh-brewed espresso and vanilla ice cream.”},
{“name”: “Maple Latte”, “description”: “A wintertime classic made with espresso and steamed milk and sweetened with some maple syrup.”},
{“name”: “Pumpkin Spice Latte”, “description”: “It wouldn’t be autumn without pumpkin spice lattes made with espresso, steamed milk, cinnamon spices, and pumpkin puree.”}
])

این متد لیستی از شناسه‌های شی اختصاص داده شده به اشیاء تازه درج شده را برمی‌گرداند:

Output
{
    "acknowledged" : true,
    "insertedIds" : [
      ObjectId("61895d2787f246b334ece911"),
      ObjectId("61895d2787f246b334ece912"),
      ObjectId("61895d2787f246b334ece913"),
      ObjectId("61895d2787f246b334ece914"),
      ObjectId("61895d2787f246b334ece915")
    ]
}

می توانید با اجرای متد find() در مجموعه دستور العمل ها بدون آرگومان بررسی کنید که اسناد به درستی درج شده اند. با این کار تمام اسناد موجود در مجموعه بازیابی می شود:

db.recipes.find()

Output
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece911"), "name" : "Cafecito", "description" : "A sweet and rich Cuban hot coffee made by topping an espresso shot with a thick sugar cream foam." }
. . .

با داده های نمونه در محل، آماده شروع یادگیری نحوه استفاده از ویژگی های جستجوی متن کامل MongoDB هستید.

مرحله 2 – ایجاد یک فهرست متن

برای شروع استفاده از قابلیت‌های جستجوی متن کامل MongoDB، باید یک فهرست متنی در مجموعه ایجاد کنید. ایندکس ها ساختارهای داده خاصی هستند که تنها زیر مجموعه کوچکی از داده ها را از هر سند در مجموعه ای جدا از خود اسناد ذخیره می کنند. انواع مختلفی از نمایه هایی وجود دارد که کاربران می توانند در MongoDB ایجاد کنند، که همگی به پایگاه داده کمک می کنند تا عملکرد جستجو را هنگام جستجو در مجموعه بهینه کند.

با این حال، نمایه متنی، نوع خاصی از نمایه است که برای تسهیل بیشتر جستجوی فیلدهای حاوی داده های متنی استفاده می شود. هنگامی که کاربر یک فهرست متنی ایجاد می کند، MongoDB به طور خودکار هر کلمه توقف خاص زبان را از جستجو حذف می کند. این بدان معنی است که MongoDB رایج ترین کلمات برای زبان داده شده (در انگلیسی، کلماتی مانند “a”، “an”، “the” یا “this”) را نادیده می گیرد.

MongoDB همچنین نوعی پسوند stemming را در جستجوها پیاده سازی خواهد کرد. این شامل شناسایی قسمت ریشه عبارت جستجو شده توسط MongoDB و استفاده از سایر اشکال دستور زبان آن ریشه (که با افزودن پسوندهای رایج مانند “-ing”، “-ed” یا شاید “-er” ایجاد شده است) را به عنوان معادل ریشه برای کلمه جستجو می کند.

به لطف این ویژگی‌ها و سایر ویژگی‌ها، MongoDB می‌تواند با انعطاف‌پذیری بیشتری از پرسش‌های نوشته شده به زبان طبیعی پشتیبانی کند و نتایج بهتری ارائه دهد.

شما فقط می توانید یک فهرست متنی برای هر مجموعه MongoDB ایجاد کنید، اما این فهرست را می توان با استفاده از بیش از یک فیلد ایجاد کرد. در مجموعه مثال ما، متن مفیدی در هر دو قسمت نام و توضیحات هر سند ذخیره شده است. ایجاد یک فهرست متنی برای هر دو فیلد می تواند مفید باشد.

متد ()createIndex زیر را اجرا کنید که یک فهرست متنی برای دو فیلد ایجاد می کند:

db.recipes.createIndex({ “name”: “text”, “description”: “text” });

برای هر یک از دو فیلد، نام و توضیحات، نوع فهرست روی متن تنظیم می‌شود و به MongoDB می‌گوید یک فهرست متنی متناسب با جستجوی متن کامل بر اساس این فیلدها ایجاد کند. خروجی ایجاد ایندکس را تایید می کند:

Output
{
    "createdCollectionAutomatically" : false,
    "numIndexesBefore" : 1,
    "numIndexesAfter" : 2,
    "ok" : 1
}

اکنون که نمایه را ایجاد کرده اید، می توانید از آن برای ارسال عبارت های جستجوی متن کامل در پایگاه داده استفاده کنید. در مرحله بعد، یاد خواهید گرفت که چگونه کوئری هایی را که شامل تک کلمه و چند کلمه هستند اجرا کنید.

مرحله 3 – جستجو برای یک یا چند کلمه جداگانه

شاید رایج ترین مشکل جستجو جستجوی اسنادی باشد که حاوی یک یا چند کلمه جداگانه هستند.

به طور معمول، کاربران انتظار دارند که موتور جستجو در تعیین محل نمایش عبارات جستجوی معین انعطاف پذیر باشد. به عنوان مثال، اگر بخواهید از هر موتور جستجوی وب محبوبی استفاده کنید و عبارت «قهوه شیرین تند» را تایپ کنید، احتمالاً انتظار نتایجی را ندارید که حاوی این سه کلمه به همان ترتیب باشد. احتمال بیشتری وجود دارد که انتظار داشته باشید لیستی از صفحات وب حاوی کلمات “قهوه”، “شیرین” و “ادویه” باشد اما لزوماً بلافاصله در نزدیکی یکدیگر نیستند.

همچنین این روشی است که MongoDB هنگام استفاده از نمایه های متنی به پرس و جوهای جستجوی معمولی نزدیک می شود. در این مرحله توضیح داده می شود که MongoDB چگونه پرس و جوهای جستجو را با چند مثال تفسیر می کند.

برای شروع، بگویید که می‌خواهید نوشیدنی‌های قهوه را با ادویه در دستور غذا جستجو کنید، بنابراین با استفاده از دستور زیر کلمه spiced را به تنهایی جستجو کنید:

db.recipes.find({ $text: { $search: “spiced” } });

توجه داشته باشید که نحو هنگام استفاده از جستجوی تمام متن کمی با پرس و جوهای معمولی متفاوت است. نام فیلدهای فردی – مانند نام یا توضیحات – در سند فیلتر ظاهر نمی شوند. در عوض، کوئری از عملگر $text استفاده می‌کند و به MongoDB می‌گوید که این کوئری قصد دارد از فهرست متنی که قبلا ایجاد کرده‌اید استفاده کند. لازم نیست بیشتر از آن مشخص باشید، زیرا همانطور که به یاد دارید، یک مجموعه ممکن است فقط یک فهرست متنی داشته باشد. در داخل سند جاسازی شده برای این فیلتر، اپراتور $search است که عبارت جستجو را به عنوان مقدار آن در نظر گرفته است. در این مثال، پرس و جو یک کلمه است: spiced.

پس از اجرای این دستور، MongoDB لیستی از اسناد زیر را تولید می کند:

Output
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece915"), "name" : "Pumpkin Spice Latte", "description" : "It wouldn't be autumn without pumpkin spice lattes made with espresso, steamed milk, cinnamon spices, and pumpkin puree." }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece912"), "name" : "New Orleans Coffee", "description" : "Cafe Noir from New Orleans is a spiced, nutty coffee made with chicory." }

دو سند در مجموعه نتایج وجود دارد که هر دو حاوی کلماتی شبیه عبارت جستجو هستند. در حالی که سند قهوه نیواورلئان دارای کلمه تند در توضیحات است، سند Pumpkin Spice Late چنین نیست.

صرف نظر از این، به لطف استفاده MongoDB از stemming، همچنان با این کوئری بازگردانده شد. MongoDB کلمه spiced را به صرف ادویه حذف کرد، ادویه را در فهرست جستجو کرد و همچنین آن را ریشه‌یابی کرد. به همین دلیل، کلمات ادویه و ادویه در سند Pumpkin Spice Late با عبارت جستجو با موفقیت مطابقت داشت، حتی اگر هیچ یک از آن کلمات را به طور خاص جستجو نکردید.

حالا، فرض کنید به نوشیدنی های اسپرسو علاقه خاصی دارید. سعی کنید اسناد را با یک پرس و جوی دو کلمه ای، اسپرسوی تند، جستجو کنید تا به دنبال قهوه ای تند و مبتنی بر اسپرسو بگردید.

db.recipes.find({ $text: { $search: “spiced espresso” } });

لیست نتایج این بار طولانی تر از قبل است:

Output
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece914"), "name" : "Maple Latte", "description" : "A wintertime classic made with espresso and steamed milk and sweetened with some maple syrup." }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece913"), "name" : "Affogato", "description" : "An Italian sweet dessert coffee made with fresh-brewed espresso and vanilla ice cream." }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece911"), "name" : "Cafecito", "description" : "A sweet and rich Cuban hot coffee made by topping an espresso shot with a thick sugar cream foam." }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece915"), "name" : "Pumpkin Spice Latte", "description" : "It wouldn't be autumn without pumpkin spice lattes made with espresso, steamed milk, cinnamon spices, and pumpkin puree." }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece912"), "name" : "New Orleans Coffee", "description" : "Cafe Noir from New Orleans is a spiced, nutty coffee made with chicory." }

هنگام استفاده از چندین کلمه در یک عبارت جستجو، MongoDB یک عملیات OR منطقی را انجام می دهد، بنابراین یک سند فقط باید با یک قسمت از عبارت مطابقت داشته باشد تا در مجموعه نتایج گنجانده شود. نتایج حاوی اسنادی است که هم دارای ادویه و هم اسپرسو یا هر یک از آنها به تنهایی است. توجه داشته باشید که تا زمانی که کلمات در جایی در سند ظاهر می شوند، لزوماً نیازی نیست که در نزدیکی یکدیگر ظاهر شوند.

در این مرحله، یاد گرفتید که چگونه از یک یا چند کلمه به عنوان جستجوی متنی استفاده کنید، چگونه MongoDB چندین کلمه را با یک عملیات OR منطقی به هم متصل می کند، و چگونه MongoDB stemming را انجام می دهد. در مرحله بعد، از یک عبارت کامل در یک عبارت جستجوی متنی استفاده می‌کنید و شروع به استفاده از استثناها برای محدود کردن بیشتر نتایج جستجو می‌کنید.

مرحله 4 – جستجوی عبارات کامل و استفاده از موارد استثنا

جستجوی کلمات جداگانه ممکن است نتایج بسیار زیادی را به همراه داشته باشد، یا ممکن است نتایج به اندازه کافی دقیق نباشد. در این مرحله، از جستجوی عبارت و حذف برای کنترل دقیق‌تر نتایج جستجو استفاده می‌کنید.

فرض کنید شیرینی دارید، بیرون گرم است، و قهوه ای که روی آن بستنی ریخته شده است، به نظر یک خوراکی خوب است. سعی کنید یک قهوه بستنی را با استفاده از عبارت جستجوی اولیه همانطور که قبلا ذکر شد پیدا کنید:

db.recipes.find({ $text: { $search: “ice cream” } });

پایگاه داده دو دستور پخت قهوه را برمی گرداند:

Output
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece913"), "name" : "Affogato", "description" : "An Italian sweet dessert coffee made with fresh-brewed espresso and vanilla ice cream." }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece911"), "name" : "Cafecito", "description" : "A sweet and rich Cuban hot coffee made by topping an espresso shot with a thick sugar cream foam." }

در حالی که سند Affogato با انتظارات شما مطابقت دارد، Cafecito با بستنی درست نمی شود. موتور جستجو با استفاده از عملیات منطقی OR، نتیجه دوم را فقط به این دلیل پذیرفت که کلمه کرم در توضیحات آمده است.

برای اینکه به MongoDB بگویید که به دنبال بستنی به عنوان یک عبارت کامل هستید و نه دو کلمه جداگانه، از عبارت زیر استفاده کنید:

db.recipes.find({ $text: { $search: “\”ice cream\”” } });

به علامت‌های معکوس قبل از هر یک از نقل‌قول‌های دوگانه اطراف عبارت: \”ice cream\” توجه کنید. عبارت جستجویی که اجرا می‌کنید «ice cream» است، با دو نقل قول نشان‌دهنده عبارتی است که باید دقیقاً مطابقت داشته باشد. اسلش‌های معکوس (\) از گیومه‌های دوتایی فرار می‌کنند، بنابراین به عنوان بخشی از نحو JSON در نظر گرفته نمی‌شوند، زیرا می‌توانند در مقدار عملگر $search ظاهر شوند.

این بار، MongoDB یک نتیجه را برمی گرداند:

Output
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece913"), "name" : "Affogato", "description" : "An Italian sweet dessert coffee made with fresh-brewed espresso and vanilla ice cream." }

این سند دقیقاً با عبارت جستجو مطابقت دارد و نه خامه و نه یخ به تنهایی برای به حساب آوردن یک مسابقه کافی نیست.

یکی دیگر از ویژگی های مفید جستجوی متن کامل، اصلاح کننده حذف است. برای نشان دادن نحوه عملکرد، ابتدا پرس و جو زیر را اجرا کنید تا لیستی از تمام نوشیدنی های قهوه موجود در مجموعه بر اساس اسپرسو دریافت کنید:

db.recipes.find({ $text: { $search: “espresso” } });

این پرس و جو چهار سند را برمی گرداند:

Output
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece914"), "name" : "Maple Latte", "description" : "A wintertime classic made with espresso and steamed milk and sweetened with some maple syrup." }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece913"), "name" : "Affogato", "description" : "An Italian sweet dessert coffee made with fresh-brewed espresso and vanilla ice cream." }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece915"), "name" : "Pumpkin Spice Latte", "description" : "It wouldn't be autumn without pumpkin spice lattes made with espresso, steamed milk, cinnamon spices, and pumpkin puree." }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece911"), "name" : "Cafecito", "description" : "A sweet and rich Cuban hot coffee made by topping an espresso shot with a thick sugar cream foam." }

توجه داشته باشید که دو تا از این نوشیدنی ها با شیر سرو می شوند، اما فرض کنید شما یک نوشیدنی بدون شیر می خواهید. این موردی است که در آن محرومیت ها می توانند مفید باشند. در یک جستار، می‌توانید کلماتی را که می‌خواهید در نتایج نشان داده شوند، با کلماتی که می‌خواهید حذف شوند، با اضافه کردن کلمه یا عبارتی که می‌خواهید حذف کنید با علامت منفی (-) بپیوندید.

به عنوان مثال، فرض کنید برای جستجوی قهوه‌های اسپرسو که حاوی شیر نیستند، عبارت زیر را اجرا می‌کنید:

db.recipes.find({ $text: { $search: “espresso -milk” } });

با این پرس و جو، دو سند از نتایج برگشت داده شده قبلی حذف می شوند:

Output
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece913"), "name" : "Affogato", "description" : "An Italian sweet dessert coffee made with fresh-brewed espresso and vanilla ice cream." }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece911"), "name" : "Cafecito", "description" : "A sweet and rich Cuban hot coffee made by topping an espresso shot with a thick sugar cream foam." }

شما همچنین می توانید عبارات کامل را حذف کنید. برای جستجوی قهوه های بدون بستنی، می توانید -“ice cream” را در عبارت جستجوی خود قرار دهید. باز هم، باید از نقل قول های دوگانه با اسلش های معکوس فرار کنید، مانند این:

db.recipes.find({ $text: { $search: “espresso -\”ice cream\”” } });

Output
{ "_id" : ObjectId("61d48c31a285f8250c8dd5e6"), "name" : "Maple Latte", "description" : "A wintertime classic made with espresso and steamed milk and sweetened with some maple syrup." }
{ "_id" : ObjectId("61d48c31a285f8250c8dd5e7"), "name" : "Pumpkin Spice Latte", "description" : "It wouldn't be autumn without pumpkin spice lattes made with espresso, steamed milk, cinnamon spices, and pumpkin puree." }
{ "_id" : ObjectId("61d48c31a285f8250c8dd5e3"), "name" : "Cafecito", "description" : "A sweet and rich Cuban hot coffee made by topping an espresso shot with a thick sugar cream foam." }

اکنون که یاد گرفتید چگونه اسناد را بر اساس عبارتی متشکل از چند کلمه فیلتر کنید و چگونه کلمات و عبارات خاصی را از نتایج جستجو حذف کنید، می توانید خود را با امتیاز جستجوی تمام متن MongoDB آشنا کنید.

مرحله 5 – امتیاز دادن به نتایج و مرتب سازی بر اساس امتیاز

هنگامی که یک پرس و جو، به ویژه یک پرسش پیچیده، نتایج متعددی را برمی گرداند، برخی از اسناد احتمالاً تطبیق بهتری نسبت به سایرین دارند. به عنوان مثال، وقتی به دنبال نوشیدنی‌های اسپرسو ادویه‌دار می‌گردید، آن‌هایی که هم ادویه‌دار هستند و هم بر پایه اسپرسو، مناسب‌تر از نوشیدنی‌های بدون ادویه هستند یا از اسپرسو به عنوان پایه استفاده نمی‌کنند.

موتورهای جستجوی متن کامل معمولاً یک امتیاز مربوط به نتایج جستجو را تعیین می‌کنند که نشان می‌دهد تا چه حد با عبارت جستجو مطابقت دارند. MongoDB نیز این کار را انجام می دهد، اما ارتباط جستجو به طور پیش فرض قابل مشاهده نیست.

یک بار دیگر اسپرسوی تند را جستجو کنید، اما این بار MongoDB امتیاز مربوط به جستجوی هر نتیجه را نیز بازگردانید. برای انجام این کار، می توانید پس از سند فیلتر پرس و جو یک طرح اضافه کنید:

db.recipes.find(
{ $text: { $search: “spiced espresso” } },
{ score: { $meta: “textScore” } }
)

طرح ریزی { score: {$meta: “textScore” } } از عملگر $meta استفاده می کند، نوع خاصی از طرح ریزی که ابرداده خاصی را از اسناد برگشتی برمی گرداند. این مثال ابرداده textScore اسناد را برمی‌گرداند، یکی از ویژگی‌های داخلی موتور جستجوی متن کامل MongoDB که حاوی امتیاز مربوط به جستجو است.

پس از اجرای پرس و جو، اسناد برگشتی شامل یک فیلد جدید به نام score می شود، همانطور که در سند فیلتر مشخص شده است:

Output
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece913"), "name" : "Affogato", "description" : "An Italian sweet dessert coffee made with fresh-brewed espresso and vanilla ice cream.", "score" : 0.5454545454545454 }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece911"), "name" : "Cafecito", "description" : "A sweet and rich Cuban hot coffee made by topping an espresso shot with a thick sugar cream foam.", "score" : 0.5384615384615384 }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece914"), "name" : "Maple Latte", "description" : "A wintertime classic made with espresso and steamed milk and sweetened with some maple syrup.", "score" : 0.55 }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece912"), "name" : "New Orleans Coffee", "description" : "Cafe Noir from New Orleans is a spiced, nutty coffee made with chicory.", "score" : 0.5454545454545454 }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece915"), "name" : "Pumpkin Spice Latte", "description" : "It wouldn't be autumn without pumpkin spice lattes made with espresso, steamed milk, cinnamon spices, and pumpkin puree.", "score" : 2.0705128205128203 }

توجه کنید که امتیاز Pumpkin Spice Latte چقدر بالاتر است، تنها نوشیدنی قهوه که حاوی کلمات spiced و اسپرسو است. با توجه به امتیاز مرتبط MongoDB، مرتبط ترین سند برای آن پرس و جو است. با این حال، به طور پیش فرض، نتایج به ترتیب مرتبط بودن برگردانده نمی شوند.

برای تغییر آن، می توانید یک بند sort() به پرس و جو اضافه کنید، مانند این:

db.recipes.find(
{ $text: { $search: “spiced espresso” } },
{ score: { $meta: “textScore” } }
).sort(
{ score: { $meta: “textScore” } }
);

نحو برای سند مرتب‌سازی مانند پروژکشن است. اکنون لیست اسناد یکسان است، اما ترتیب آنها متفاوت است:

Output
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece915"), "name" : "Pumpkin Spice Latte", "description" : "It wouldn't be autumn without pumpkin spice lattes made with espresso, steamed milk, cinnamon spices, and pumpkin puree.", "score" : 2.0705128205128203 }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece914"), "name" : "Maple Latte", "description" : "A wintertime classic made with espresso and steamed milk and sweetened with some maple syrup.", "score" : 0.55 }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece913"), "name" : "Affogato", "description" : "An Italian sweet dessert coffee made with fresh-brewed espresso and vanilla ice cream.", "score" : 0.5454545454545454 }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece912"), "name" : "New Orleans Coffee", "description" : "Cafe Noir from New Orleans is a spiced, nutty coffee made with chicory.", "score" : 0.5454545454545454 }
{ "_id" : ObjectId("61895d2787f246b334ece911"), "name" : "Cafecito", "description" : "A sweet and rich Cuban hot coffee made by topping an espresso shot with a thick sugar cream foam.", "score" : 0.5384615384615384 }

سند Pumpkin Spice Latte به عنوان اولین نتیجه ظاهر می شود زیرا دارای بالاترین امتیاز مرتبط است.

مرتب سازی نتایج بر اساس امتیاز مربوط به آنها می تواند مفید باشد. این امر به‌ویژه در مورد پرسش‌هایی که حاوی چند کلمه هستند، صادق است، جایی که مناسب‌ترین اسناد معمولاً شامل چندین عبارت جستجو می‌شوند در حالی که اسناد کمتر مرتبط ممکن است فقط شامل یک عبارت باشند.

نتیجه

با دنبال کردن این آموزش، با ویژگی های جستجوی متن کامل MongoDB آشنا شدید. شما یک نمایه متن ایجاد کردید و پرس و جوهای جستجوی متنی را با استفاده از کلمات تک و چندگانه، عبارات کامل و موارد استثنا نوشتید. شما همچنین امتیازات مربوط به اسناد برگشتی را ارزیابی کرده اید و نتایج جستجو را مرتب کرده اید تا ابتدا مرتبط ترین نتایج را نشان دهید. در حالی که ویژگی‌های جستجوی متن کامل MongoDB ممکن است به اندازه ویژگی‌های برخی از موتورهای جستجوی اختصاصی قوی نباشد، اما برای بسیاری از موارد استفاده به اندازه کافی توانایی دارند.

توجه داشته باشید که اصلاح‌کننده‌های جستجوی بیشتری – مانند حساسیت حروف کوچک و بزرگ و پشتیبانی از زبان‌های مختلف – در یک فهرست متنی واحد وجود دارد.


https://vpsgol.net/product/vps-germany/

https://vpsgol.net/product/vps-usa/

https://vpsgol.net/product/vps-france/

https://vpsgol.net/product/vps-canada/

https://vpsgol.net/product/vps-poland/

https://vpsgol.net/product/vps-netherlands/

https://vpsgol.net/product/vps-england/